Skip to main content

Keramika - Alena Volková Balvínová

O autorce

Alena Volková Balvínová působí jako lektorka keramických kurzů. Vedla kurzy dětí i dospělých v několika domech dětí a mládeže. Nyní pro nedostatek času vede jen kurzy dospělých o víkendech, kdy si účastnice navíc na celý den odpočinou od rodin při společném tvoření a "klábosení".

V letních měsících spolupracuje při vedení kurzů s profesionálními výtvarníky a keramiky v Keramickém a výtvarném ateliéru KVAK v Koněšíně, malé obci mezi Třebíčí a Brnem. Autorka si tento bývalý statek zamilovala. Nalézá zde vše, co se jí v běžné tvorbě nedostává - prostor a bohaté vybavení, hlavně několik prostorných keramických pecí. Mimo klasické velké elektrické pece je tam pec plynová, pec na zakuřovanou keramiku a RAKU. Nejvíce si cení toho, že činnost v ateliéru není časově omezena. Dva týdny dovolené strávené při kurzech, kdy je možné odpoutat se od denních starostí rodinných i pracovních, jí přináší velkou radost z tvorby.

Nejraději vytváří volné objekty s přírodní a hudební tematikou. Využívá kontrastu různě barevných hlín. Pracuje s oxidy kovů, řidčeji s glazurami. Tvorba působí přirozeně bez velkého barevného rozsahu. Různorodé práce jsou určeny pro exteriér i interiér (plastiky, závěsná keramika, dekorativní keramika), méně se věnuje užitné keramice a točení na kruhu. Keramický kruh většinou využívá pouze pro vytváření součástí svých prací, hlavně stojanů pro květiny apod. Někdy se s oblibou věnuje figurální keramice.